Online: 137 Witaj, zaloguj się do naszego serwisu lub zarejestruj się i załóż bloga!

Metalica

Metalica

Metallica

Napisano: 26.05.2012 13:41 Autor: krisino77

Metallica jest metalowym (dawniej thrash metalowym) zespołem założonym w Los Angeles (USA) w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Grupa jest uważana za najlepszy i najbardziej wpływowy zespół thrash metalowy lat 80. oraz najbardziej innowacyjny zespół metalowy drugiej połowy lat 80. i lat 90. Wraz z Megadeth, Anthrax i Slayerem zaliczana jest do wielkiej czwórki thrash metalu.

Dzięki pierwszemu albumowi Metalliki o nazwie Kill 'em All grupa została uznana za twórcę nowego stylu - thrash metalu. W 1984 zespół wydał płytę Ride The Lightning, a w 1986 Master of Puppets, która przez niektórych krytyków określana jest jako najlepszy album heavymetalowy wszech czasów. Jest to zarazem ostatni album zespołu nagrany z basistą Cliff Burton, zmarłym 27 września 1986 w wypadku autokarowym. Pozostali członkowie Metalliki rozważali rozwiązanie zespołu, ale postanowili kontynuować granie, nowym basistą został Jason Newsted, co w 1988 roku zaowocowało nagraniem czwartej płyty studyjnej ...And Justice For All.

W 1991roku zespół wydał swój najpopularniejszy album pt. Metallica (nazywany również Czarnym Albumem), który jako pierwsza płyta Metalliki osiągnął 1. pozycję na liście "Billboardu" w Stanach Zjednoczonych, następnie wydane zostały płyty: Load (1996), Reload (1997) i Garage Inc. (1998). W 1999 roku ukazał się album/film koncertowy S&M (Symphony & Metallica), który jest zapisem koncertu Metalliki razem z Orkiestrą Symfoniczną z San Francisco, dyrygowaną przez Michaela Kamena.
W styczniu 2001 Jason Newsted opuścił grupę.

W kwietniu zespół rozpoczął nagrania do kolejnego albumu studyjnego, ale przerwał je już w lipcu, ponieważ James Hetfield udał się do kliniki odwykowej wraz z niektórymi członkami zespołu, w której przebywał do grudnia. Praca nad albumem została wznowiona dopiero w maju 2002, by wreszcie w 2003 zaowocować wydaniem St. Anger. Wszystkie partie gitary basowej zostały nagrane przez producenta albumu, Boba Rocka, ale jeszcze na kilka miesięcy przed wydaniem płyty nowym basistą Metalliki został Robert Trujillo. Kolejny album studyjny - Death Magnetic - został wydany 12 września 2008 roku.

Metallica sprzedała ponad 100 milionów albumów na całym świecie, wliczając w to ponad 57 milionów w samych Stanach Zjednoczonych. Zespół jest sklasyfikowany na 3. pozycji listy Najlepszych Zespołów Metalowych Wszech Czasów sporządzonej przez MTV oraz na 5. pozycji listy 100 Najlepszych Artystów Hard Rocka sporządzonej przez VH1.

Obecny skład zespołu:
James Hetfield - wokal, gitara rytmiczna
Lars Ulrich - perkusja
Kirk Hammett - gitara prowadząca, chórki
Robert Trujillo - bass, chórki
© 2022 LookMe.pl, wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie materiały w profilu są własnością użytkowników, którzy zaakceptowali regulamin. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za zamieszczone materiały. Strona wygenerowana w 0.0237 s, cache: 3, zapytań do bazy: 3, core: 55 Agencja Reklamowa